News
Informacje Policji z okresu 25-31 lipca 2018 r.
01.08.2018
Poniżej znajdują się informacje policyjne za okres od 25 do 31 lipca 2018 r.
25.07.2018 r. - Groził matce, że ją zabije – interwencja Policji zakończona zatrzymaniem
Policjanci interweniując w mieszkaniu 57-letniej kobiety zatrzymali jej 30-letniego syna. Mężczyzna odgrażał się jej, popychał oraz groził śmiercią. Na poparcie swoich gróźb zaczął także wymachiwać kuchennym nożem.
Policjanci przyjechali na interwencję po godzinie 20.00. Kobieta nie wzywała wcześniej policji, bo jak twierdziła chciała synowi dać szansę na poprawę zachowania. To jednak nie pomagało a agresja wciąż wzrastała. 30-latek nadużywał alkoholu i był agresywny. Tego dnia, gdy przyjechali policjanci agresja mężczyzny była na tyle duża, że 57-letnia kobieta zaczęła obawiać się o swoje życie. 30-latek groził, że ją zabije a na poparcie swoich gróźb wymachiwał kuchennym nożem. Policjanci po zatrzymaniu mężczyzny i przyjęciu zawiadomienia o znęcaniu się wszczęli postępowanie oraz przesłuchali świadków. Efektem przerwania przez kobietę milczenia było postawienie mężczyźnie zarzutów oraz skierowanie wniosku o jego tymczasowe aresztowanie.
Za znęcanie się nad osobą najbliższą może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
25.07.2018 r. - Podczas wakacyjnych wyjazdów – o czym pamiętać
Policyjny bilans wskazuje, że wyższa temperatura i słoneczna pogoda powoduje, a co za tym idzie dobre drogowe warunki powodują, że kierując autem chcemy szybciej dojechać w docelowe miejsce. Nie idzie to w parze z bezpieczeństwem oraz dużym natężeniem ruchu chociażby na drodze nr 7 prowadzącej na Mierzeje Wiślaną.
W ciągu minionej doby policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego obsługiwali 16 zdarzeń drogowych. Do części z nich mogło by z pewnością nie dojść, gdyby zachowano ostrożność, ograniczano prędkość jazdy lub też zwiększano odstęp od pojazdu poprzedzającego
- Pamiętajmy też o tym, że upał nie wpływa na nas pozytywnie – tłumaczy kom. Tomasz Krawcewicz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Jeżeli kierujemy pojazdem a wewnątrz mamy wysoką temperaturę to na pewno szybciej się męczymy a nasze reakcje mogą być wolniejsze. To wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo takiej podróży.
Jak pokazuje policyjna praktyka nawet drobna stłuczka lub nawet w niektórych przypadkach pozostawienie pojazdu w miejscu niedozwolonym może skutkować stworzeniem niebezpiecznej sytuacji na drodze lub kilkukilometrowym korkiem.
Pamiętajmy też o tym, by robić przerwy w podróży lub wybierać czas podróży wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy natężenie pojazdów na drodze jest znacznie mniejsze.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
26.07.2018 r. - Patrole rowerowe na elbląskich ulicach
Stare Miasto, parki, centrum miasta oraz okolice Bażantarni wszędzie tam można spotkać policyjne patrole rowerowe. Mobilność i obecność w miejscach niedostępnych dla radiowozu a jednocześnie szybka reakcja i przemieszczenie się to przyświeca policjantom z patroli rowerowych.
To patrol jak każdy inny. Policjanci mają standardowe wyposażenie. Gdy potrzebują radiowozu by na przykład przewieźć zatrzymanego mogą poprosić oficera dyżurnego który taki radiowóz wyśle w miejsce interwencji.
Patrole rowerowe pod swoją opieką mają wszystkie elbląskie parki. Wąskie parkowe uliczki przez, które nie przejedzie radiowóz są idealne do tego, by przemieszczać się po nich rowerem. Poza tym patrol rowerowy jest bardziej mobilny niż policjanci w patrolu pieszym. W ciągu krótszego czasu są także w stanie sprawdzić większy obszar lub dotrzeć w inne niedostępne miejsce.
- Lubię jeździć rowerem i często zdarza się, że przesiadam się ze swojego prywatnego na służbowy – mówi sierż. Karolina Gąsiorowska policjantka z patrolu rowerowego. – Jakiś czas temu miałam nawet okazję reprezentować elbląską komendę na zawodach właśnie patroli rowerowych, które odbywały się w Łomży.
Patrolami rowerowymi jest w Elblągu objęte Stare Miasto jak również Bażantarnia, którą szczególnie w okresie letnim chętnie odwiedzają elblążanie. Poza tym patrole te są w dyspozycji dyżurnego komendy, reagują na wezwania a także weryfikują zgłoszenia z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
27.07.2018 r. - Rozbił przednią szybę w autobusie – mężczyzna odpowie teraz przed sądem
26-letni mężczyzna został zatrzymany przez policjantów. Kilka dni wcześniej wsławił się tym, że rozbił przednią szybę w autobusie komunikacji miejskiej. Powodem rozbicia szyby była złość na kierowcę, który obudził go pijanego na autobusowej pętli.
Sytuacja miała miejsce w połowie lipca tego roku. 26-letni mężczyzna podróżował autobusem wraz ze swoimi kolegami. Wcześniej wypił kilka puszek piwa. Koledzy wysiedli na przystanku, a 26-latek przegapił ten moment, bo zasnął. Obudził się dopiero na pętli autobusowej. Wtedy też obudził go kierowca i wyprosił z pojazdu. Mężczyzna był zły, a nawet bardzo zły, z tego powodu, że przerwano mu sen. Gdy zauważył, że autobus zawraca podniósł z ziemi znaleziony kawałek drewna i rzucił nim w przednią szybę pojazdu. Kierujący odjechał jednak zauważył chwilę później, że szyba nosi ślady pęknięcia. Wartość powstałej szkody wyceniono na około 8 tysięcy złotych. 26-latka wczoraj zatrzymali policjanci zajmujący się przestępczością przeciwko mieniu. Mężczyzna był już wcześniej notowany i odbywał także karę pozbawienia wolności. Teraz po raz kolejny odpowie przed sądem za zniszczenie mienia. Za taki czyn Kodeks Karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
27.07.2018 r. - Lampiony szczęścia mogą wywołać… nieszczęście
Od czasu do czasu na niebie pojawiają się lampiony szczęścia. Szybują po niebie zasilane ciepłym powietrzem z palącej się podpałki. Policjanci ostrzegają jednak przed ich używaniem. Może to bowiem spowodować pożar lasu czy łąki a przy obecnych upałach o to nie trudno.
Lampiony wykorzystywane są m. in. na weselach, festynach, festiwalach i innych imprezach plenerowych. Wyglądają pięknie, ale bardzo łatwo mogą wywołać pożar.
- Można powiedzieć, że jest to otwarty ogień, który przemieszcza się na wietrze – mówi asp. szt. Sylwester Rosół, kierownik IV Rewiru Dzielnicowych w Tolkmicku. – Mieliśmy zgłoszenia, że taki jeszcze palący się lampion lądował na czyimś polu. Oczywiście może to wywołać pożar, a za taki skutek odpowie osoba, która używała lampionu.
Lampiony spadną tam, gdzie zaniesie je wiatr. Mogą spowodować pożar lasu, łąki lub też zabudowań. Należy traktować je jak otwarte źródła ognia, które w zależności od warunków atmosferycznych mogą unieść się na wysokość kilkuset metrów oraz przenieść na odległość kilku kilometrów
- Osoba podpalająca materiał palny przeznaczony do podgrzewania powietrza w lampionie nie jest w stanie przewidzieć, po jakim torze będzie się on przemieszczał oraz w jakim czasie wypali się w nim materiał – dodaje asp. szt. Sylwester Rosół.
Przyczynienie się do powstania pożaru traktowane jest jako wykroczenie w myśl art. 82 Kodeksu Wykroczeń. Czyli: „Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów(…)” „(…) podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.”
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
30.07.2018 r. - Pierwszy lot… w chmurach – młody bocian żyje
Ranny bocian, którego odnaleźli policjanci został przetransportowany do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w Jelonkach. Najprawdopodobniej ptak podczas pierwszego lotu uderzył w linię wysokiego napięcia.
Nietypowe zgłoszenie odebrał w sobotę oficer dyżurny elbląskiej policji. Dotyczyło ono rannego bociana, który miał znajdować się w okolicy drogi nr 7 w podelbląskim Kazimierzowie. Na miejsce wysłano patrol ruchu drogowego. Policjanci odnaleźli bociana, który leżał nieruchomo na pryzmie piasku.
- Żeby go schłodzić polaliśmy go wodą a następnie zabraliśmy do wnętrza radiowozu i ruszyliśmy, aby przekazać go do lecznicy – mówi st. asp. Paweł Olewniczak, z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - Ptak trafił pod opiekę weterynarza.
W Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w Jelonkach, gdzie trafił bocian poinformowano nas w poniedziałek, że bocian żyje a przyczyną jego stanu jest najprawdopodobniej to, że podczas lotu uderzył w linię wysokiego napięcia. To młody bocian i to mógł być jego pierwszy lot.
Policjanci w swojej służbie stykają się z różnymi interwencjami i jak pokazuje praktyka czasem są one dość nietypowe. I trzeba umieć działać nieszablonowo.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
30.07.2018 r. - Podsumowanie weekendu
230 policyjnych interwencji w czasie weekendu, zatrzymane 4 osoby poszukiwane, 22 osoby nietrzeźwe przewiezione do pogotowia socjalnego. Policjanci z ruchu drogowego obsługiwali 18 zdarzeń drogowych. Przebadali na zawartość alkoholu ponad 650 kierujących. Podczas kontroli drogowych w 4 przypadkach zatrzymano prawo jazdy. Dotyczyło to kierujących przekraczających dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Zatrzymano także 1 pijanego kierującego.
Policyjny patrol ruchu drogowego zatrzymał w miejscowości Marzewo k/ Pasłęka mężczyznę jadącego skuterem. Został on poddany badaniu trzeźwości. Wynik badania to 1,4 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna dalej już nie pojechał. Jego pojazd zabezpieczyła inna trzeźwa osoba. Teraz odpowie on przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości. Może mu grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
31.07.2018 r. - Kierujący jeżdżą za szybko… 10 przypadków „50 plus” – policja zatrzymuje prawa jazdy
Nadmierna prędkość – zabija. Tego zdania są policjanci z ruchu drogowego. Będąc na miejscu wypadku drogowego, z których przynajmniej jeden z uczestników jechał z nadmierną prędkością, trzeba liczyć się z poważnymi obrażeniami a nawet śmiercią – takie są drogowe realia.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Elblągu w ciągu minionych trzech dni zatrzymali prawa jazdy 10 kierującym. Wszyscy dopuścili się wykroczenia polegającego na przekroczeniu dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym, o ponad 50 km na godzinę.
W czasie weekendu policjanci jeżdżący wideorejestratorem zatrzymali 5 takich kierujących. Swoisty rekord padł wczoraj, gdzie patrol z wideorejejestratora zatrzymał kolejnych 5 kierujących. Rekordzista miał na liczniku 116 kilometrów na godzinę. Jechał z taką prędkością przez Kamionek Wielki. 56-letni mężczyzna został ukarany 400 złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.
- Jeżeli chodzi o punkty i ilość wykroczeń to niewątpliwą rekordzistką została wczoraj 34-letnia kobieta – mówi kom. Tomasz Krawcewicz naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Kobieta wyprzedzała na przejściu dla pieszych oraz jechała swoją mazdą z prędkością 115 kilometrów na godzinę w miejscu gdzie jest ograniczenie do 50 km/h.
34-latka za popełnione wykroczenia została ukarana mandatami w wysokości 200 i 500 złotych oraz łącznie 18 punktami karnymi. Na 3 miesiące zatrzymano jej prawo jazdy.
Wczoraj zatrzymano także prawo jazdy 52-letniemu motocykliście. Mężczyzna w miejscowości Piastowo poruszał się z prędkością 110 km/h. Czyli o 60 km/h za szybko. Spotkanie z policjantami zakończyło się na 500 złotowym mandacie, 10 punktach karnych i zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu