Logo Gmina Godkowo

News

News zdjęcie id 494

Zdradliwy lód!

06.03.2018

Mroźna aura, która towarzyszyła nam przez kilka ostatnich dni sprawiła, że większość zbiorników wodnych pokryła się warstwą lodu. Niektórych zachęca to do ryzykowania i wchodzenia na zamarznięte akweny. Trzeba jednak pamiętać, że pokrywa lodowa wyglądająca z brzegu dość solidnie, potrafi być miejscami cienka i krucha. Nigdy nie możemy być pewni, że staw, jezioro czy rzeka zamarznięte są równomiernie na całej powierzchni. Lód może być cieńszy i bardziej kruchy na przykład w miejscach, gdzie zachodzi intensywniejsza cyrkulacja wody lub występuje roślinność. Z brzegu nie będzie tego widać, a po wejściu na lód na odwrót może być już za późno. Nie warto więc ryzykować zdrowia czy nawet życia dla możliwości poślizgania się, czy złowienia kilku ryb. Niestety, mimo wielu ostrzeżeń, w dalszym ciągu znajdują się chętni na ryzykowne zabawy na dzikich lodowiskach czy łowienie ryb „spod lodu”. Warto wspomnieć, że tej zimy już kilkadziesiąt osób w Polsce straciło życie w wypadkach związanych z wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Niestety wśród nich były też dzieci. Pamiętajmy, że woda wychładza organizm około 20 razy szybciej niż powietrze, a już kilkunastominutowy pobyt w lodowatej wodzie może doprowadzić do hipotermii i śmierci. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu weszliśmy na zamarznięte jezioro czy staw, załamał się pod nami lód i znaleźliśmy się już w opałach, pamiętajmy o kilku zasadach, które mogą uratować nam życie:

- zachowajmy spokój,

- nie wykonujmy gwałtownych ruchów,

- starajmy się za wszelką cenę nie dopuścić do wpłynięcia pod lód,

- starajmy się wydostać z wody ostrożnie podciągając się rękoma,

- starajmy się przebywać w lodowatej wodzie jak najkrócej,

- po wydostaniu się na lód poruszajmy się w kierunku brzegu w pozycji leżącej aby rozłożyć nacisk i uniknąć ponownego załamania się lodu,

- wzywajmy pomocy.

Kiedy zauważymy osobę tonącą, pod którą załamał się lód, zacznijmy od wezwania pomocy dzwoniąc na numer alarmowy i informując o całej sytuacji. Jeżeli w zasięgu ręki mamy na przykład długi szalik, gałąź lub inny przedmiot, który możemy podać poszkodowanemu, spróbujmy udzielić mu pomocy, dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo.

Aby uniknąć zagrożenia najlepiej nie ryzykować i korzystać jedynie z bezpiecznych lodowisk.

Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Pasłęku kom. Robert Papierowski

Wójt gminy zaprasza

Andrzej Bondaruk
wojt@doc.pl 

Godziny przyjęć interesantów:

Śr. 7:30 - 15:00

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.