Logo Gmina Godkowo

News

News zdjęcie id 1006

Podsumowanie Kampanii "Biała Wstążka" w Gminie Godkowo

18.12.2019

Kampania "Biała Wstążka" to największa na świecie międzynarodowa kampania społeczna skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet.

Kampania odbywa się w ramach światowych 16 Dni przeciw przemocy ze względu
na płeć. Początek przypada  25 listopada, który jest  Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a koniec -10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

Gmina Godkowo włączyła się w tę kampanię po raz czwarty. Dziękujemy bardzo instytucjom, które zaangażowały się w jej przebieg. Poniżej relacja z podjętych działań.

SP w Godkowie:

Co roku w Szkole Podstawowej w Godkowie organizowane są pogadanki z uczniami, które zwiększają ich świadomość na temat przemocy. Tematyka kampanii jest uniwersalna i uczniowie w każdym wieku korzystają z jej edukacyjnego przesłania.

Dotychczasowe edycje kampanii poświęcały uwagę różnorodnej tematyce, skupiały się między innymi na sytuacji osób doznających przemocy w rodzinie, osób stosujących przemoc, świadków przemocy, którymi są najczęściej dzieci.

W tym roku pedagog szkolny, wychowawcy klas i nauczyciele świetlicy podczas zajęć z uczniami mówili o skutkach przemocy wobec dzieci, kobiet i osób starszych. Uczniowie dowiedzieli się, jakie instytucje świadczą pomoc w takich przypadkach i do kogo
w najbliższym otoczeniu mogą zwrócić się o wsparcie. Dodatkowo uczniowie klasy V i VI wzięli udział  w programie ,,SPÓJRZ INACZEJ NA AGRESJĘ” sfinansowanym ze środków Gminnego Programu Profilaktyki.

Uczniowie klas IV–VIII wykonali plakaty piętnujące przemoc i wywiesili je na szkolnym korytarzu. Wzbudziły one ciekawość oraz wywołały indywidualne dyskusje wśród całej społeczności uczniowskiej.

Biblioteka Publiczna Gminy Godkowo

W dniach 25. listopada, 03. i 10.  grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Godkowie,  odbyły się zajęcia w ramach współpracy bibliotek, a poświęcone akcji „Biała wstążka”.

Podczas zajęć dzieci z klas 0 - III poznały wiele opowieści , w tym : „Motylek Filipek i jego przyjaciele”, ”Emilka i jej przyjaciele” oraz  opowieści  z serii „Franklin…”. Każda z postaci tych bajek jest  niezwykle  pozytywna.  Ci bohaterowie  nie są jednakże pozbawieni wad. Posiadają cechy  typowe wszystkim dzieciom. Popełniają błędy, lecz potrafią się na nich uczyć i wyciągać odpowiednie wnioski. Potrafią być wspaniałomyślni, serdeczni, przyjacielscy, troskliwi, ale też potrafią tak jak każde dziecko, być uparci i się dąsać.

Zamieszczone w książkach  opowiadania to historie mądre i  pouczające. To ciepłe, pełne radości opowieści. Sprawiły one ogromną frajdę naszym młodym czytelnikom, którzy dopiero uczą się żyć w społeczeństwie i zasad w nim panujących.  Dały one tak potrzebny obecnie dobry przykład oraz skłoniły dzieci do refleksji. Poświęcono też wiele uwagi na wyrażenie sprzeciwu wobec agresji. Dzieci dobrze rozumieją istniejący problem i potrzebę reagowania na przemoc, co potwierdziły ich mądre refleksje. Uczniowie wykonali wiele prac plastycznych, poprzez które wyrazili swój sprzeciw wobec przemocy. Dzieci uczestniczyły również w wielu zabawach integracyjnych z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

W trakcie czytania bajek, uświadamiano najmłodszych, że reagowanie to nasz wspólny obowiązek , a człowiek, który nie reaguje  jest pośrednim sprawcą przemocy. Ponadto na bieżąco wypożyczano dzieciom książeczki o tej tematyce.

 Zajęcia prowadziła Paulina Basaj – Biblioteka Publiczna Gminy Godkowo.

SPSK w Bielicy

Uczniowie SP w Bielicy uczestniczyli w pogadankach dotyczących przemocy z pedagogiem i  psychologiem, przygotowali gazetkę ścienną poświęconą Białej Wstążce.

Z inicjatywy opiekuna świetlicy szkolnej przeprowadzony został  konkurs plastyczny dla klas I-VI, oraz przygotowany spot promujacy kampanię „Miłośc to nie strach – stop przemocy”, który można obejrzeć na stronie szkoły:

część I

część II

W klasach V-VI zrealizowano program  ,,SPÓJRZ INACZEJ NA AGRESJĘ” sfinansowany ze środków Gminnego Programu Profilaktyki.

UDZIAŁ CZŁONKÓW ZESPOŁU interdyscyplinarnego w konferencji inaugurujacej tegoroczną kampanię w Lidzbarku Warmińskim - o czym pisaliśmy wcześniej

DYŻUR OTWARTE DZRZWI który odbył się 7 grudnia dla ofiar przemocy szukajacych wsparcia. Podczas dyżuru można było skorzystać z porad psychologa, Policjanta, członków Zespołu Interdyscyplinarnegio oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 

Wójt gminy zaprasza

Andrzej Bondaruk
wojt@doc.pl 

Godziny przyjęć interesantów:

Śr. 7:30 - 15:00

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.